Przejdź do treści

Mikroobróbka: poradnik zakupowy dla bardzo małych precyzyjnych detali

Mikroobróbka to wytwarzanie bardzo małych detali lub bardzo małych elementów na większych detalach za pomocą procesów skrawania dostosowanych do tej skali. Dla zamawiającego praktyczna definicja jest prosta: jeśli detal ma gabaryt poniżej około 10 mm albo zawiera otwory, rowki lub ścianki poniżej 1 mm, potrzebny jest zakład, który pracuje na innych maszynach, narzędziach i sprawdzianach niż standardowy zakład CNC. Ten poradnik wyjaśnia, czym one są, jakich tolerancji można oczekiwać i jak przygotować zapytanie, aby otrzymane wyceny dało się porównać.

Co uznaje się za detal mikroobrabiany

Nie istnieje definicja ISO mikroobróbki. Inżynierowie i zamawiający używają tego terminu dla dwóch rodzajów prac:

  • Małe detale. Cały detal mieści się w sześcianie 10 mm, czasem w znacznie mniejszym. Piny złączy, zębniki zegarków, śruby kostne, uchwyty ferrul światłowodowych, obudowy czujników.
  • Mikroelementy na zwykłych detalach. Rozdzielacz 40 mm z kryzami 0.3 mm, tubus soczewki ze ścianką 0.2 mm, wkładka formy z żebrami 0.1 mm.

Oba przypadki mają ten sam problem. Narzędzie skrawające staje się małe i podatne, tolerancja zajmuje duży ułamek wielkości elementu, a detal trudno zamocować, wyczyścić i zmierzyć. Dlatego sama wielkość nie mówi, czy zakład poradzi sobie z zadaniem. Decyduje stosunek tolerancji do wielkości elementu.

Przykład detalu Typowa wielkość Najmniejszy element Typowa najciaśniejsza tolerancja
Pin styku złącza ⌀0.8 x 6 mm Końcówka ⌀0.4 mm ±0.005 mm na średnicy
Ortopedyczna mikrośruba ⌀1.5 x 8 mm Skok gwintu 0.25 mm ±0.01 mm
Obudowa do pozycjonowania światłowodu 6 x 6 x 10 mm Otwór ⌀0.13 mm ±0.002 mm na otworze (specjaliści)
Element zegarka ⌀4 x 1.2 mm Rowek 0.3 mm ±0.005 mm
Element końcówki endoskopu ⌀3 x 5 mm Ścianka 0.15 mm ±0.01 mm

Wartości to typowe przykłady poglądowe, a nie specyfikacje.

Cztery procesy stojące za większością mikrodetali

Większość mikrodetali powstaje w jednym lub kilku z czterech procesów. O wyborze decyduje geometria detalu, znacznie bardziej niż materiał. Przegląd procesów mikroobróbki omawia każdy z nich dokładniej.

Toczenie szwajcarskie. Tokarka z suwliwym wrzeciennikiem podaje pręt przez tuleję prowadzącą, więc narzędzie zawsze skrawa tuż przy podporze. Dzięki temu możliwe są długie, smukłe detale toczone: piny, wałki i kaniule o stosunku długości do średnicy 10:1 lub większym. Nowoczesne maszyny szwajcarskie mają narzędzia napędzane, więc otwory poprzeczne, płaszczyzny i rowki wykonuje się w tym samym cyklu. Typowa średnica pręta w pracach mikro to ⌀0.5 do 12 mm.

5-osiowe frezowanie mikro. Szybkoobrotowe wrzeciona, często 30,000 do 60,000 obr./min lub więcej, napędzają frezy o średnicy nawet 0.1 mm. Pięć osi pozwala zakładowi dotrzeć do kilku ścian w jednym zamocowaniu, co ma znaczenie, bo każde przezbrojenie dodaje kilka mikronów błędu. Tu trafiają obudowy, implanty, układy mikrofluidyczne i oprawy optyczne.

Wiercenie mikro. Wiertła zaczynają się od około ⌀0.05 mm w pracach specjalistycznych, a ⌀0.2 mm to częsta praktyczna dolna granica w produkcji. Otwory wierci się krótkimi przerwami, aby odprowadzić wióry. Głębokość jest zwykle ograniczona do około 10-krotności średnicy, zanim koszt wzrośnie.

Elektroerozja drutowa i wgłębna (EDM). Obróbka elektroerozyjna usuwa materiał iskrami, więc nie ma siły skrawania. Wykonuje ostre naroża wewnętrzne, cienkie rowki i elementy w stali hartowanej, do których nie dotrze żaden frez. Typowe średnice drutu to 0.03 do 0.1 mm.

Typowe tolerancje i wielkości elementów

Poniższe liczby to to, co zakłady mikroobróbki zwykle utrzymują w produkcji. To punkt wyjścia dla rysunku, nie obietnica. Zestawienie tolerancji i materiałów zawiera pełną tabelę, w tym klasy ISO 286.

Cecha Typowe możliwości
Najmniejszy element (rowek, żebro, występ) 0.3 mm
Wiercony otwór od ⌀0.2 mm
Grubość ścianki od 0.15 mm, zależnie od materiału
Tolerancja liniowa, ogólna ±0.01 mm
Tolerancja liniowa, najlepsza na wybranych elementach ±0.005 mm
Pasowania otworu i wałka H6 i h5 (IT5 dla wałków)
Płaskość 0.005 do 0.05 mm
Bicie na średnicach toczonych 0.01 mm
Chropowatość powierzchni Ra 1.6 μm typowo, Ra 0.8 μm najlepiej

Dwie kwestie są ważniejsze niż jakakolwiek pojedyncza liczba.

Po pierwsze, ciasne tolerancje kosztują czas pomiaru. Elementu ±0.005 mm na detalu 2 mm nie da się z pewnością sprawdzić suwmiarką, a nawet standardowym mikrometrem. Potrzebne jest CMM z małym trzpieniem, system wizyjny lub dedykowane sprawdziany, a detal musi mieć temperaturę odniesienia ISO 1 równą 20 °C lub zbliżoną. Każdy ciasny element, który Państwo dodają, to element, który ktoś musi zmierzyć na każdej kontrolowanej sztuce.

Po drugie, tolerancja musi pasować do elementu. ±0.01 mm na rowku 0.3 mm to około 3 procent wielkości elementu. Ta sama tolerancja na długości 30 mm to 0.03 procent. Zakłady myślą w takich proporcjach i rysunek też powinien.

Materiały, które dobrze się obrabia w małej skali

Prawie każdy skrawalny materiał można mikroobrabiać, ale niektóre bardzo to ułatwiają.

Materiał Skrawalność w mikroskali Typowe zastosowanie
Mosiądz C36000 Doskonała, krótkie wióry Złącza, części zegarków, piny przyrządów
Stal nierdzewna 303 Dobra, automatowa Ogólne małe detale, armatura
Stal nierdzewna 316L Średnia, lepka, zadziory Detale medyczne i mające kontakt z żywnością
Tytan Grade 5 Średnia, ciepło i zużycie narzędzi Implanty, łączniki lotnicze
Aluminium 6061 / 7075 Dobra, uwaga na zadziory Obudowy dla półprzewodników i optyki
PEEK Dobra, lepiej niż większość tworzyw utrzymuje wymiar Medycyna, izolatory
PTFE Słaba przy ciasnych tolerancjach, płynie pod obciążeniem Uszczelnienia, detale o niskim tarciu

Oceny wynikają z typowego doświadczenia zakładów, nie z normy.

Jeśli funkcja na to pozwala, gatunek automatowy oszczędza pieniądze na każdej sztuce. Jeśli rysunek wymaga 316L lub Ti-6Al-4V ze względu na biokompatybilność, należy go zachować i liczyć się z tym, że zakład wliczy w cenę usuwanie zadziorów i zużycie narzędzi.

Co wpływa na cenę mikrodetalu

Materiał prawie nigdy nie jest głównym kosztem. Tytanowy detal 3 mm zawiera metal wart grosze. Wycenę kształtują:

  • Ustawienie i programowanie. Ustawienie tokarki szwajcarskiej może zająć dzień. W serii prototypowej 10 sztuk to ustawienie dominuje w cenie jednostkowej.
  • Czas cyklu. Mikronarzędzia skrawają z bardzo małym obciążeniem wióra, więc usuwanie materiału jest powolne nawet na szybkoobrotowych wrzecionach.
  • Zużycie i łamanie narzędzi. Złamane wiertło 0.2 mm często oznacza wyrzucony detal. Zakłady wliczają to ryzyko w cenę.
  • Kontrola. W mikrodetalach o ciasnych tolerancjach pomiar może trwać tak długo jak obróbka. Plany próbkowania i raporty pierwszej sztuki dokładają kolejne koszty.
  • Usuwanie zadziorów, czyszczenie i pakowanie. Zadziory na mikrodetalach usuwa się ręcznie pod mikroskopem, obróbką strumieniowo-ścierną lub metodami elektrochemicznymi. Detale często pakuje się pojedynczo w tacki.

Przykład hipotetyczny: zamawiający prosi o 20 prototypowych pinów z 316L, ⌀1.2 x 9 mm, z otworem poprzecznym ⌀0.3 mm i ±0.005 mm na dwóch średnicach. Jeden zakład wycenia na tokarce szwajcarskiej z długim ustawieniem. Inny wycenia na tokarce CNC z frezowaniem. Druga wycena może być tańsza przy 20 sztukach i znacznie droższa przy 20,000. Dlatego realne ilości należą do RFQ.

Jak napisać RFQ, które daje użyteczne wyceny

Większość słabych wycen mikroobróbki wynika z niepełnych RFQ. Zakłady albo dodają marżę za to, czego nie widzą, albo wyceniają coś innego, niż Państwo mieli na myśli. Kompletne RFQ zawiera:

  1. Model STEP i rysunek PDF. Zakłady programują z modelu, a tolerancje sprawdzają na rysunku.
  2. Materiał z gatunkiem i normą. „Stal nierdzewna” nie wystarczy. „316L wg ASTM F138” wystarczy.
  3. Najmniejszy element i najciaśniejszą tolerancję, podane w treści. To pierwsza rzecz, którą zakład sprawdza pod kątem wykonalności.
  4. Stan krawędzi. Na przykład „bez zadziorów przy powiększeniu 10x” lub „ścięcie krawędzi maks. 0.02 mm”. Bez tego zadziory stają się sporem po dostawie.
  5. Wykończenie powierzchni oraz ewentualną powłokę lub pasywację.
  6. Ilości. Prototyp, seria pilotażowa i oczekiwany wolumen roczny, nawet orientacyjnie.
  7. Kontrolę i dokumenty. Raport pierwszej sztuki, atesty materiałowe, świadectwo zgodności i sposób pomiaru elementów krytycznych.
  8. Warunki dostawy i termin docelowy. EXW z zakładu lub DDP do Państwa lokalizacji.

Jeśli nie są Państwo pewni któregoś punktu, prosimy wysłać to, co jest. Dobry zakład mikroobróbki odpowie pytaniami DFM, a te pytania są użytecznym sygnałem, jak dobrze rozumie on pracę.

Dopasowanie do właściwego zakładu

Znalezienie zakładu jest trudniejsze, niż się wydaje. Wiele zakładów wpisuje „precyzja” i „mikro” na swoich stronach, a pracuje na zwykłych centrach obróbczych. Lista maszyn, pomieszczenie pomiarowe i próbki detali mówią więcej niż strona główna.

Micropartz to usługa dopasowania, a nie zakład obróbczy. Wysyłają Państwo jedno RFQ z rysunkiem, materiałem, ilością, najciaśniejszą tolerancją i preferowanym regionem dostawcy. Dopasowujemy je do maksymalnie 3 zakładów, które mają procesy i metrologię potrzebne dla Państwa detalu, i odpowiadamy w ciągu 24 godzin roboczych. Współpracują Państwo bezpośrednio z zakładami i nie płacą żadnej opłaty. Jeśli mają Państwo gotowy rysunek, prosimy wysłać RFQ i porównać wyceny od zakładów, które naprawdę wykonują taką pracę.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wielkości detali zalicza się do mikroobróbki?

Nie ma formalnej granicy. W praktyce zakupowej oznacza to detale o gabarycie poniżej około 10 mm albo większe detale z elementami poniżej 1 mm, takimi jak otwory poniżej 0.5 mm, rowki 0.3 mm czy ścianki 0.15 mm.

Czy mikroobróbka jest droższa niż zwykła obróbka CNC?

W przeliczeniu na sztukę zwykle tak, mimo że koszt materiału jest znikomy. Czas cyklu, zużycie narzędzi, ustawienie, manipulacja, a przede wszystkim kontrola wymagają więcej pracy na sztukę. Przy większych ilościach toczenie szwajcarskie może znacząco obniżyć cenę jednostkową.

Czy mogę wysłać RFQ na mikrodetal bez modelu 3D?

Można, ale wyceny będą wolniejsze i mniej dokładne. Większość zakładów mikroobróbki programuje z pliku STEP, a tolerancje sprawdza na rysunku PDF. Jeśli mają Państwo oba, prosimy wysłać oba.

Jaka jest najczęstsza przyczyna odrzucania mikrodetali?

Zadziory i stan krawędzi, a następnie elementy mierzone metodą, której zamawiający i zakład nigdy nie uzgodnili. Oba problemy rozwiązuje się na rysunku i w RFQ, zanim zostanie skrawany jakikolwiek metal.

Zweryfikowano na podstawie

  • ISO 286-1:2010, Geometrical product specifications, ISO code system for tolerances on linear sizes
  • ISO 1:2022, Standard reference temperature for geometrical product specification (20 °C)
  • Wikipedia: Machining

Liczby w tym poradniku to wartości typowe, podane orientacyjnie. Rzeczywiste wyznaczają rysunek, atest materiałowy i dopasowany zakład.

Dopasuj zakład mikroobróbki

Wystarczy raz wysłać rysunek. Dopasujemy go do maksymalnie 3 zakładów odpowiednich dla detalu i odpowiemy w ciągu 24 godzin roboczych. Bezpłatnie dla zamawiających.

Wyślij RFQ

Czytaj dalej